Դասարանական առաջադրանքներ 1․ Գտե՛ք թվի բոլոր պարզ բաժանարարները․ 36-2,3, 369-3, 2․ Հետևյալ թվերը վերլուծեք պարզ արտադրիչների․ 48=2×2×2×2×3, 75=3×5×5, 258=2×3×43, 1000=2×2×2×5×5×5, 303=3×101, 800=2×2×2×2×2×5×5 3․ Թիվը վերլուծվում է երկու պարզ արտադրիչների, որոնցից մեկը միանշ թիվ է, իսկ մյուսը՝ երկնիշ։ Արտադրիչների տարբերությունը 4 է։ Գտե՛ք այդ թիվը։ Պատ.այդ թիվը 77-ն է։
4․ Գտեք տրված թվերի ընդհանուր պարզ արտադրիչները
․ 8 և 12-2,
10 և 25-5,
5․ Մի քառակուսու պարագիծը 14 սմ է, իսկ մյուսինը՝ 50 սմ։ Քանի՞ սանտիմետրով է քառակուսիներից մեկի կողմը մյուսի կողմից մեծ։ Պատ.9սմ-ով։
Եթե մարմինը տրոհվում է մասերի, ապա մարմնի ծավալը հավասար է նրա մասերի ծավալների գումարին:
2․ Ծավալի չափման ի՞նչ միավորներ գիտենք։
Ծավալի չափման միավորներն են. խորանարդ սանտիմետր (1սմ3), խորանարդ դեցիմետր (1դմ3), խորանարդ մետր (1մ3)։
3․ Ինչի՞ է հավասար ուղղանկյունանիստի ծավալը։
Ուղղանկյունանիստի ծավալը հավասար է երկարություն x լայնություն x բարձրություն:
4․ Ի՞նչ երկարություն ունի այն խորանարդի կողը, որի ծավալը 1սմ3 է։
1սմ3։
5․ Գտե՛ք ուղղանկյունանիստի ծավալը, եթե նրա կողերն են
3սմ, 5սմ, 6սմ
3 x 5 x 6= 90սմ3
10դմ, 8սմ, 2սմ
10դմ=100սմ, 100 x 8 x 2=1600սմ3
7սմ, 11սմ, 3սմ
7 x 11 x 3 =231սմ3
8մ, 13մ, 9մ
8 x 13 x 9=936սմ3
2մ, 5դմ, 10սմ
200սմ x 50սմ x 10սմ=10000սմ3
4դմ, 7դմ, 12դմ
4 x 7 x 12=336դմ3
․ Պատկերված մարմինները բաղկացած են 1սմ երկարությամբ կող ունեցող խորանարդիկներից։ Գտե՛ք այդ մարմինների ծավալները։
7․ Ո՞ր ուղղանկյունանիստի ծավալն է ավելի մեծ՝ 17սմ, 15սմ, 14սմ կողեր ունեցողի՞նը, թե՞ 11սմ, 23սմ, 10սմ։
17 x 15 x 14=3570սմ3
11 x 23 x 10=2530սմ3
3570սմ3 >2530սմ3
8․ Արտահայտե՛ք խորանարդ սանտիմետրերով․
12մ3=12000000սմ3
32մ3 6դմ3=32006000սմ3
5մ3 90դմ3 300սմ3=5090300սմ3
9․Արտահայտեք խորանարդ դեցիմետրերով
343000սմ3=343դմ3
17280000սմ3=17280դմ3
10․ Բենզակայանի պահեստամասում տեղավորվում է այնքան բենզին, որքան անհրաժեշտ է 120 մեքենայի՝ 60լ տարողությամբ բաքերը և 80 մեքենայի՝ 90լ տարողությամբ բաքերը լցնելու համար։ Որքա՞ն է պահեստամանի տարողությունը։
120 x 60=7200
80 x 90=7200
7200+7200=14400
11․ Դասասենյակի բարձրությունը 3մ է, երկարությունը՝ 12մ, լայնությունը՝ 6մ։ Դասասենյակը նախատեսված է 27 աշակերտի համար։ Քանի՞ խորանարդ մետր օդ է բաժին ընկնում մեկ աշակերտին։
Տպարանում տպագրվել է 500 գիրք։ Եթե այդ գրքերը փաթեթավորեն 30-ական, ապա քանի՞ փաթեթ կստացվի, և որքա՞ն գիրք կավելանա։ 500:30=16 20
2. Պահեստում կար 153լ հյութ։ Երբ այն լցրին 5լ տարողությամբ տուփերի մեջ, վերջին տուփն ամբողջությամբ չլցվեց։ Քանի՞ տուփ լցվեց ամբողջությամբ։ Քանի՞ լիտր հյութ լցվեց վերջին տուփի մեջ։ 153:5= 30.3 3լ լցրեցին վերջին տուփի մեջ։
3. Դպրոցի 165 աշակերտ պետք է մեկնի ճամփորդության: Ամենաքիչը քանի՞ ավտոբուս է անհրաժեշտ պատվիրել, եթե մեկ ավտոբուսը կարող է տեղափոխել 24 սովորողի: 165։24=6.21 7ավտոբուս
4. Ունենալով միայն 8 լ և 3 լ տարողությամբ դատարկ ամաններ, ինչպե՞ս կարելի է ծորակից վերցնել 10 լ ջուր:
Լցնում ենք 8 լ տարան ամբողջությամբ և լցնում ենք 3լ անոց տարայի մեջ, 3լ անոց տարան դատարկում ենք ապա նույնը կրկնում ենք։ Երբ 8լ անոց տարայի մեջ մնում է 2լ ջուր այդ 2 լն լցնում ենք 3լ անոց տարայի մեջ և 8 լ անոց տարայի մեջ լցնում ենք 8 լիտր ջուր։
5. Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 5-ի բաժանելիս։ 4
Լրացուցիչ առաջադրանքներ
Գտնել բաժանելին, եթե բաժանարարը 10 է, թերի քանորդը՝ 7,
մնացորդը՝ 4։ 10×7+4=74
Գտնել բաժանելին, եթե բաժանարարը 21 է, թերի քանորդը՝ 5,
մնացորդը՝ 11։ 21×5+11=116
Գտնել բաժանելին, եթե բաժանարարը 17 է, թերի քանորդը՝ 2,
մնացորդը՝ 5։ 17×2+5=39
Գտնել բաժանելին, եթե բաժանարարը 53 է, թերի քանորդը՝ 3,
մնացորդը՝ 25։ 3×53+25=184
Վարպետը մեկ լարը բաժանեց 3 մ երկարությամբ 18 մասի, և 2 մ լար ավելացավ:
Որքա՞ն էր ամբողջ լարի երկարությունը: 3+2=5մ
500 գիրք պետք է տեղավորել գրադարանի դարակում:
Յուրաքանչյուր դարակում տեղավորվում է ամենաշատը 30 գիրք:
Քանի՞ դարակ է գրադարանին պետք 500 գիրք տեղավորելու համար: 500:30=16.6
Գնացքը օրական անցնում էր 376 կմ: 8 օր հետո նպատակակետին հասնելու համար նրան մնացել էր անցնելու 5 կմ: Քանի՞ կմ էր մինչև նպատակակետ հեռավորությունը:
376×8+5=3013
Ավտոբուսն ունի 66 նստատեղ: Քանի՞ ավտոբուս է պետք 402 մարդ տեղափոխելու համար:
402:66=6
115 մ երկարությամբ փողոցում ծառեր էին տնկում: Որոշված էր՝ փողոցի յուրաքանչյուր 15 մ-ի վրա տնկել 8 ծառ: Արդյո՞ք ծառերի քանակը կհերիքի, եթե կա ընդամենը 64 տնկի:
11 x (8 x 9) = (11 x 8) x 9 երկուսն ել հավասար են 792
27 x ( 5 x 6 ) = ( 27 x 5 ) x 6 երկուսն ել հավասար են 810
Օգտվելով բազմապատկման զուգորդական օրենքից հաշվեք առավել հարմար եղանակով.
38 x 24 x 5 = 4560
72 x 6 x 0 = 0
15 x 4 x 11 =660
Օգտագործելով բազմապատկման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով.
11 x 2 x 30 x 5 = 2x30x11x5=3300
6 x 4 x 5 x 6 = 4x5x6x6=720
17 x 8 x 4 x 5= 8x4x17x5=2720
4․ Մեկ տուփ թխվածքը 120 դրամ է և մեկ տուփ կոնֆետից 3 անգամ էժան։ Կբավարարի՞ արդյոք Տիգրանի մոտ եղած 1700 դրամը 2 տուփ թխվածք և 4 տուփ կոնֆետ գնելու համար։
3×120=360
2×120=240
4×360=1440
1440 + 240= 1680
5․ Դերձակն առաջին 5 օրում կարեց օրական 24 գլխարկ, իսկ հաջորդ 5 օրում ՝ 36-ական գլխարկ։ ա) Քանի՞ գլխարկ կարեց դերձակը 10 օրում։ Կազմե´ք արտահայտություն: Լուծե՛ք խնդիրը երկու եղանակով։
24+36=60 գլխարկ բ) Քանի՞ գլխարկ ավելի կարեց դերձակը երկրորդ հնգօրյակում։ Կազմե՛ք արտահայտություն։ Լուծե՛ք խնդիրը երկու եղանակով։
Բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ Որևէ թիվ երկու թվերի գումարով բազմապատկելու արդյունքը կարելի է ստանալ՝ թիվը բազմապատկելով յուրաքանչյուր գումարելիով և ստացված թվերը գումարելով իրար։ Օրինակ՝ 19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285 Օրինակ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400 Դասարանական առաջադրանքներ 1․ Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․ ● 8‧(7+5)=8 x 7 + 8 x 5 =56 + 40 = 96 ● 4‧(91+64)=4 x 91 +4 x 64 = 364 + 256 =620 ● (375+58) ‧2=2×375 +58×2 = 750 + 116 = 866 ● (119+32) ‧100=100 x 119 + 32 x 100 = 3200 + 11900 = 16000
Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․ Օրինակներ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400 164‧80-164‧30=164‧(80-30)=164‧50=8200 ● 132‧70+70‧68=70 x (132 + 68) = 200 x 70 = 14000 ● 973‧37-27‧37= 37 x (973 + 27) = 1000 x 37 = 37000 ● 388‧99+12‧99 = 99 x (12 + 388) = 400 ● 462·120-462·70
Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․ Օրինակներ՝ 194‧40+194‧50+194‧10=194‧(40+50+10)=194‧100=19400 164‧80-164‧20-164‧10=164‧(80-20-10)=164‧50=8200 ● 251·256+251·122+251·34 = 251 x (256 + 122 + 34) = 412 x 251 = 103.412 ● 361·145+361·53+361·52 = 361 x (145 + 53 + 52) = 250 x 361 = 90250 ● 164·243-164·53-164·9 = 164 x (243 — 53 — 9)= 181 x 164 = 29684
Մարդատար գնացքը կազմված է 16 վագոնից, որորնցից յուրաքանչյուրում կա 56 տեղ։ Քանի՞ ազատ տեղ է մնացել, եթե գնացք է նստել 837 ուղևոր։
16 x 56 =896
896-837=55 5․ Առաջին գրքում կա 256 էջ, երկրորդում՝ 80 էջով ավելի, իսկ երրորդում՝ երկրորդից 112 էջով ավելի։ Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։
Ինքնաթիռը քանի՞ կմ կթռչի 4 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը 800կմ/ժ է։
Լուծում՝
4 × 800 = 3200կմ
Պատ.՝ 3200 կմ։
2. Որքա՞ն ճանապարհ կանցնի կրիան 10 րոպեում, եթե նրա շարժմանարագությունը 12 մ/ր է։
Լուծում՝
12 x 10 = 120 մ
Պատ.՝ 120 մ։
3. Ավտոմեքենան 90 կմ/ժ արագությամբ Ա քաղաքից մեկնեց Բ քաղաք: Աքաղաքից դուրս գալուց 3 ժամ հետո ո՞րքան կլինի հեռավորությունը Բքաղաքից, եթե գիտեն երկու քաղաքների միջև հեռավորությունը 360 կմ է:
Լուծում՝
90 x 3 = 270կմ
360 – 270 = 90 կմ
Պատ.՝ 90 կմ։
4. Հեծնվորդը 8 կմ/ժ արագությամբ Ա վայրից շարժվեց դեպի Բ վայր։ Որքա՞նկլինի նրա հեռավորությւոնը Բ վայրից 3 ժամ հետո, եթե գիտենք ,որ Ա և Բքաղաքների միջև հեռավորությունը 30 կմ է:
Մեքենան քաղաքից գյուղ ճանապարհը անցավ երեք ժամում 70 կմ/ժ արագությամբ: Քանի՞ժամում նա կանցնի այդ ճանապարհը,եթե ընթանա 30 կմ/ժ արագությամբ։ 7 ժ
Գևորգենց տնից մինչև դպրոց 400 մետր է։ Գևորգը դպրոց գնաց 40 մ/ր արագությամբ և վերադառցավ 50 մ/ր արագությամբ։ Գևորգը ո՞րքան ժամանակ ծախսեց դպրոց գնալու և վերադառնալու համար։ 18 ր
Ավտոբուսում կար 23 ուղևոր: Առաջին կանգառում 9 հոգի բարձրացավ և 4 հոգի իջավ ։ Երկրորդ կանգառում 12 հոգի բարձրացավ,9 հոգի իջավ: Քանի՞ հոգի եղավ ավտոբուսում ։ 31 հոգի
Ավտոբուսում կար 23 ուղևոր: Երբ առաջին կանգառում իջան 4 կին ու 2 տղամարդ և ավտոբուսբարձրացան 2 կին և 5 տղամարդ, ավտոբուսում կանանց և տղամարդկանց թիվըհավասարավեց:Քանի՞ կին և քանի՞ տղամարդ կար ավտոբուսում նախքան առաջին կանգառը։ 12 կին և 12 տղամարդ։